27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.
Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To najwyższa liczba od lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. Oznacza, że każdego dnia minionego roku o seropozytywnym statusie dowiadywały się już średnio nie trzy osoby, jak szacowano wcześniej, ale 3,5. Jak będzie w roku 2017? Niestety trudno o optymizm. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), gdzie można wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania, w całym roku 2016 odnotowano 444 zakażenia HIV. W bieżącym – już 409.
Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn.: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Przez te lata w Polsce udało się wypracować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach wskazywany jest jako wzór. W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że o trudnych problemach zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV, mówi się w Polsce mniej, niż by należało. Szacuje się, że w Polsce jest około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie.
„Jeśli o ryzyku zakażenia HIV zacznie się mówić również w domach, zrobimy wielki krok w kierunku powstrzymania epidemii w Polsce. Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS to dobra okazja do podjęcia tego tematu. Na rozmowę o zdrowiu z bliskimi zawsze powinniśmy mieć czas. Chcielibyśmy, aby każdy Polak utożsamiał się z hasłem naszej nowej kampanii edukacyjnej #mamczasrozmawiac - także w kontekście trudnych tematów zdrowotnych” – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.
Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV, także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
W ramach obchodów ,,Światowego Dnia AIDS” zorganizowano :
dwie akcje informacyjno – edukacyjne : w Szkole Podstawowej w Wysocku Małym oraz w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach akcji odbyła się projekcja filmów profilaktycznych ,,Historia z życia” i ,,Fryzjerzy świata wobec AIDS”. Młodzież miała przekazaną wiedzę na temat HIV i AIDS, informacje dotyczące ryzykownych zachowań i to że zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową może dotyczyć każdego człowieka. Przedstawiono też dane epidemiologiczne w Polsce i w naszym województwie. Uczniowie otrzymali informacje, gdzie można zrobić bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania test na obecność wirusa HIV.
EPIDEMIOLOGIA
HIV i AIDS w Polsce
Dane z Państwowego Zakładu Higieny
od początku epidemii (1985 r.) do 31 lipca 2017 roku:
-
22 038 zakażonych ogółem,
-
3 506 zachorowań na AIDS,
-
1 374 chorych zmarło.
HIV/AIDS w województwie wielkopolskim
Dane z Oddziału Epidemiologii
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu:
od 1 stycznia 2017 r. do 15 października 2017 roku:
-
154 nowych zakażeń w tym:
- 7 kobiet w wieku 25-62 lata, - 147 mężczyzn w wieku 17 – 76 lat,
(wśród których 32 deklarowało orientację homoseksualną),
-
14 zachorowań na AIDS - w tym 1 kobieta,
-
5 chorych zmarło - mężczyźni w wieku 29-62 lat.
„Mam czas rozmawiać” (#mamczasrozmawiac)
W piątek 17 listopada 2017 roku, ruszyła kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.
Do międzypokoleniowych rozmów będą zachęcać m.in. spoty emitowane w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych, uczelniach wyższych oraz na portalach informacyjnych. Posty w social media uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim.
Kampania rozpoczyna się w dniu 17 listopada 2017 roku. W dniach 17-24 listopada 2017 roku działania kampanijne będą prowadzone również w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, a ich kulminacja nastąpi w dniu 1 grudnia 2017 roku, w którym obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Kampania będzie kontynuowana do końca roku 2018.
Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS