Facebook

Twitter

YouTube

pl. Stefana Rowińskiego 3, 63-400 Ostrów Wielkopolski, telefon (62) 737 89 00

Polish English French German Russian

30 rocznica Światowego Dnia AIDS

1 grudnia 2018 r. na całym świecie była obchodzona 30 rocznica Światowego Dnia AIDS.

Z tą ważną datą wiąże się szereg inicjatyw na rzecz walki z AIDS oraz działań zwracających uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS. Jak co roku w tym dniu szczególnie zachęcało się do upowszechniania informacji na temat profilaktyki, czynników ryzyka, dróg zakażenia, możliwości leczenia oraz walki z uprzedzeniami i poprawy edukacji.

Dane epidemiologiczne HIV/AIDS

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, do 31 lipca 2018 r. roku odnotowano, że w Polsce żyje 23 311 ludzi zakażonych wirusem HIV, u 3 627 osób rozpoznano AIDS, a 1 398 chorych na AIDS zmarło. Najnowsze dane wskazują, że w Polsce obserwowany jest wzrost liczby nowo rozpoznawanych zakażeń HIV – o 19% w odniesieniu do lat poprzednich.

Pamiętajcie!

  • Po pierwsze, zakażenie HIV wykryte odpowiednio wcześnie, pozwala podjąć właściwe leczenie, zapobiegać rozwojowi choroby i nie dopuścić do rozwinięcia się AIDS.

  • Po drugie, test można wykonać anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania oraz zapisów w Punktach Konsulatcyjno-Diagnostycznych (PKD). Wykaz wszystkich PKD w poszczególnych miastach w Polsce jest dostępny na stronie Krajowego Centrum ds AIDS.

Światowy Dzień AIDS - 2018” w Ostrowie Wielkopolskim obchodzony był w dniu 30.11.2018r we współpracy z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Poznaniu i Fundacją ,, Pozytywnie Otwarci”.

W tym dniu zorganizowano akcję informacyjno – edukacyjną dla młodzieży, w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas akcji odbył się wykład prelegenta na temat HIV i AIDS. Wykładowcą była P. Anna Kaleta z Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Terapii Uzależnień Remedium z Ostrzeszowa. Na wykładzie Pani Anna Kaleta przekazała młodzieży,wiedzę o zakażeniach HIV i zakażeniach przenoszonych drogą płciową oraz uświadamiała ,że zakażenie HIV może dotyczyć każdego człowieka, ale dzięki nowoczesnym, bezpiecznym terapiom z HIV można normalnie żyć.

Po prelekcji młodzież chętnie uczestniczyła w dyskusji na temat świeżo zdobytych informacji.

Podczas akcji prowadzono rozdawnictwo materiałów informacyjno – edukacyjnych.

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania WSSE w Poznaniu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter